Üye Girişi / Firma Ekle
Şifremi Unuttum

2 star rating
325 oy / 2,41 puan
Firma Yetkilisi
:
-
Telefon
:
Fax
:
0 224 255 09 47
Gsm
:
-
Web
:
Sektör
:
Adres
:
Yeni Yalova Yolu Cad. No:574
Bursa / Osmangazi
Türk Otomotiv Sanayi'nin öncü kuruluşu Tofaş, kriz sonrası belirsizliklerle başlayan 2010 yılında da sergilediği üstün üretim, ihracat, iç pazar ve güçlü finansal performansa paralel müşteri ve bayi memnuniyeti sonuçları ile yatırımcıları için uzun soluklu değer yaratmayı sürdürdü.

Tofaş, 2010 yılında sektör üretiminin % 28.5'ini gerçekleştirerek, 312 bin adet ile Türkiye'de en çok otomobil ve hafif ticari araç üretimi yapan otomotiv üreticisi oldu.

2010 yılında Türk Otomotiv İhracatından % 25.6 pay alan Tofaş, 2.3 milyar USD'lik ihracat gerçekleştirdi. Üretilen 193 bin 741 araç dünya yollarına çıktı ve Tofaş adet bazında ihracatta Türkiye ikincisi oldu.

Tofaş 2010'da, verimli bir büyüme grafiği sergileyerek ulusal + ihracat satışları sonucunda % 25 artışla 6.4 milyar TL'lik ciro gerçekleştirdi.

Net karını bir önceki yıla göre % 6.6 artırarak 384.2 milyon TL'lik başarılı bir sonuca ulaşmayı başaran Tofaş, Dünya Klasında Üretim prensipleri doğrultusunda maliyet odaklı yaklaşımıyla vergi öncesi karını % 45.1 artışla 391.7 milyon TL'ye taşıdı.

2010 yılında ulusal pazarda bir önceki yıla kıyasla % 36.6 oranında bir artış gerçekleşirken, Tofaş'ın toplam satışları pazarın üstünde, yaklaşık % 44 arttı. Tofaş, Fiat markasıyla ulusal pazarda 110 bin adede yaklaşan binek + hafif ticari araç satışıyla kendi tarihinin en başarılı sonucuna imza attı. Bu başarı ile tüm dünya geneline bakıldığında Brezilya ve İtalya'nın ardından Fiat'ın dünyada en çok satış yaptığı 3. ülke Türkiye olurken, aynı zamanda Avrupa'nın en büyüklerinden Fransa ve Almanya gibi ülkeleri geride bırakarak Avrupa'da Fiat markasının en çok tercih edildiği 2. Ülke olma başarısına ulaştı.

Tofaş 2010 sonunda toplam satışının % 85'inden fazlasını Bursa'daki fabrikasında üretilen modellerle gerçekleştirdi, Türkiye'de üretim yapan global markalar arasında toplam satışta yerlilik oranı ile yine açık ara zirvede yer aldı. Ard arda unvanını elde etti.

2010 yılında 145 milyon Euro tutarında yatırım yapan Tofaş, böylece son 5 yılda 1.2 milyar Euro'yu aşan toplam yatırım ile global arenada yerini güçlendirdi. Tofaş Ar-Ge yatırımları, çalışanlarının yenilikçi çalışmaları ile 2010'da 20'ye yakın patent almayı başardı.

Dünya Klasında Üretim (WCM) alanında dünya çapında 170 Fiat Grubu fabrikası içinde eriştiği Gümüş üretim seviyesiyle en üst sırada ayrıcalıklı bir yere sahip Tofaş'ın modern fabrikası, Fiat dünyası içinde de enerji verimliğini son 3 yılda en fazla geliştiren Fiat Fabrikası oldu. Ayrıca yapılan enerji verimliliği çalışmaları sonucunda Türkiye'nin en verimli otomotiv tesisi unvanını da kazandı.

Tofaş açısından başarı rakamlardan ibaret değildir. Tofaş'ta kurum ve marka imajında, yapılan her işte, atılan her adımda, en iyiyi yapabilme hedefiyle, elbirliğiyle yürünmediği sürece paydaşlar nezdinde uzun soluklu başarının tescillenemeyeceği çok iyi bilinir. Bu nedenle müşteri, bayi, tedarikçi memnuniyeti düzenli olarak ölçülmekte ve memnuniyet ve işbirliği artırma yolunda sürekli çaba sarf edilir. Bu çabalar 2010'da da meyvesini verdi ve bayi ve tedarikçi memnuniyetinde ciddi artışlar elde edildi, borsa performansı ile yatırımcılara değer yaratıldı.

2010 yılında IMKB 30 endeksi % 28.5 değer kazanmışken, Tofaş'ın şirket değeri %77.8 arttı. Ayrıca markaları nezdinde müşteri memnuniyeti, bayii memnuniyeti önemli artış gösterdi. 2010 yılı sonuçlarına bakıldığında, Fiat marka araç alan kullanıcıların satın alma sürecinden duydukları memnuniyeti önceki yıla nazaran %4, servis hizmetlerinden memnuniyeti ise %8 oranında arttı.

2010 yılında da tüm kulvarlarda başarılı olabilmenin ayrıcalığını, bağlılık ve özgüveni tam çalışanları ile birlikte başaran Tofaş, 2011 yılında da bu yolda inancını ve istikrarını koruyarak ilerleyecektir.

Etiketler

Ürünlerimiz

TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. firma tanıtımında kayıtlı ürün yok

İlanlar

TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. firma tanıtımında kayıtlı ilan yok

İlgili Bağlantılar

Sponsorlar
Vitrindeki Firmalar
Vergi Takvimi
Yeni Ürünler
Barkod Yazıcı CITIZEN CL-S621 Barkod Yazıcı Datamax I4212 11000 akım ve zaman ayarlı Tavuk Ayağı Temizleme Makinası-TD.06 Kuzu Ayak Paça Temizleme Makinesi- TK.01 İşkembe Temizleme Makinası-TP.09

Firma Rehberi
Ürünler - İlanlar - İstanbul - Ankara - İzmir - Bursa
Bu site XHTML ve CSS kriterlerine uygun olarak tasarlanmıştır. Siteyi en iyi 1024x768 ve üzeri çözünürlüklerde görüntüleyebilirsiniz.
Firmaları tanıtım amaçlı hazırlanan www.firmasayfasi.com , içeriğinde reklamı yapılan şirketleri ve yayınladıkları telefon numaraları , adresleri gibi bilgileri doğruluk testinden geçirmek zorunda değildir.
Tüm firma tanıtımları , ürünler ve ilanlar ile bunlara ait videoları ve resimleri üye şirketler tarafından kayıt edilmiş olup www.firmasayfasi.com editörleri tarafından onaylandıktan sonra sitede yayınlanmaktadır
Çalışma prensiplerimiz hakkında detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları sayfalarımızı ziyaret ediniz.